Cafeneaua Trandafirul-bleu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cafeneaua Trandafirul-bleu

Imi doresc ca acest forum sa poarte amprenta celui care alege sa-si impartaseasca gandurile, sentimentele in scris sau imagini(poze), despre el, ea, viata, dragoste, prietenie
 
HomeHome  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  
Latest topics
» BUNA DIMINEATA,LUNI!
Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeToday at 8:26 am by ana16

» BUNA DIMINEATA,SAMBATA !
Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeSat May 18, 2024 7:39 am by ana16

» sa numaram pana la infinit
Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeFri May 17, 2024 7:56 am by ana16

» BUNA DIMIEATA,VINERI !
Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeFri May 17, 2024 7:52 am by ana16

» Chat topic
Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeFri May 17, 2024 7:45 am by ana16

» BUNA DIMINEATA,JOI !
Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeThu May 16, 2024 1:41 pm by ana16

» BUNA DIMINEATA,MIERCURI !
Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 27, 2024 10:22 am by ana16

» BUNA DIMINEATA,DUMINICA !
Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeSun Feb 04, 2024 1:17 pm by Guest

» CAND IARNA VINE....
Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeSun Dec 03, 2023 3:32 pm by ana16

vizitatori
Calendarul zilei  - Page 2 Percent_0
Top posting users this month
ana16
Calendarul zilei  - Page 2 EmptyCalendarul zilei  - Page 2 I_voting_barCalendarul zilei  - Page 2 Empty 
Geo1000
Calendarul zilei  - Page 2 EmptyCalendarul zilei  - Page 2 I_voting_barCalendarul zilei  - Page 2 Empty 

 

 Calendarul zilei

Go down 
3 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3 ... 10 ... 18  Next
AuthorMessage
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeThu Jul 28, 2016 7:42 am

Sfintii Apostoli din cei 70 si diaconi;
Prohor,Nicanor,Timon si Parmena.Calendarul zilei  - Page 2 Ixqet2
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: calendarul zilei de vineri...   Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeFri Jul 29, 2016 5:59 pm

Sf Mc.Calinic,Veniamin si Mamant;
Sf Mc.Teodota cu fiii.
Calendarul zilei  - Page 2 293jabt
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeSat Aug 06, 2016 7:45 pm

Schimbarea la fata a Domnului.Calendarul zilei  - Page 2 24x3q89



Last edited by ana16 on Sun Aug 05, 2018 6:15 pm; edited 2 times in total
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeMon Aug 15, 2016 5:02 pm

ADORMIREA MAICII DOMNULUI>Calendarul zilei  - Page 2 2mpjsed
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeTue Aug 16, 2016 6:24 am

Calendarul zilei  - Page 2 35mjp91Aducerea Sfintei Mahrame a Domnului din Edesa la Constantinopol;
+Sf.Martiri Brancoveni,Constantin Voievod cu cei patru fii ai sai:Constantin,Stefan,Radu si Matei,si sfetnicul Ianache;
+Sf.Cuv.Iosif dela Varatec;
Sf.Mc.Diomid.
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeSun Aug 21, 2016 7:44 pm

Sf Ap.Tadeu.;
Sf Mc.Vasa,cu fiii ei;
Sf Mc.Donat diac.,Romul preotul,Silvan diac. si Venust.Calendarul zilei  - Page 2 2dkxxtv
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeMon Aug 29, 2016 7:11 am

+Taierea Capului SF PROOROC IOAN BOTEZATORUL
Post
Taierea Capului Sfantului Ioan Botezatorul, zi de post

In fiecare an, pe data 29 august, praznuim Taierea Capului Sfantului Ioan Botezatorul. Sfantul Ioan Botezatorul s-a nascut in cetatea Orini. Fiu al Elisabetei si al preotului Zaharia, este cunoscut sub denumirea de „Inaintemergatorul”, pentru ca a anuntat venirea lui Hristos.

Zaharia, tatal sau, era preot al Legii Vechi, din neamul lui Abia, iar mama lui era din neamul lui Aaron si erau rude cu Sfintii Parinti Ioachim si Ana. In timp ce Zaharia slujea la templu in Ierusalim, Arhanghelul Gavriil i-a vestit ca Elisabeta va naste un fiu la batranete si se va chema Ioan. Pentru ca Zaharia s-a indoit de aceasta veste, a ramas mut pana ce Elisabeta a nascut.

Prorocul Maleahi il vesteste ca fiind „Ingerul Domnului” care avea sa-I pregateasca calea. El este ultimul din prorocii Vechiului Testament, care face legatura cu Noul Testament. Si-a inceput activitatea in anul 26 d.Hr. (primul an al guvernarii lui Pilat din Pont). Il descopera lumii pe Hristos ca fiind Mesia – Fiul lui Dumnezeu.

Primele cuvinte ale Sfantului Ioan Botezatorul

Primele cuvinte de invatatura ale Sfantului Ioan Botezatorul au fost: „Pocaiti-va, ca s-a apropiat imparatia cerurilor” (Matei 3, 2). Tot asa a inceput si Hristos Evanghelia Sa. Primele cuvinte pe care le-a rostit la Capernaum cand a iesit sa propovaduiasca sunt acestea: „Pocaiti-va, ca s-a apropiat imparatia cerurilor” (Matei 4, 17).

Pocainta poate fi definita ca intoarcere de la starea „impotriva firii” la cea „dupa fire” sau conforma cu firea, si ca intoarcere de la diavol la Dumnezeu.

Unii traduc grecescul metanoia – echivalentul romanesc al pocaintei – prin: schimbarea mentalitatii, a intentiilor, a atitudinilor. Alti autori, precum Anselm Grun, aprofundeaza semnificatia notiunii: „Metanoia, termenul grec pentru convertire, inseamna a „intoarce” capul (gandirea, mentalitatea), „a gandi in mod diferit”. A te converti inseamna a te intoarce catre/la Dumnezeu: intorcandu-ma catre Dumnezeu si indreptandu-ma catre El, imi regasesc fiinta autentica si eul meu adevarat. A te converti este o invitatie la a trai. Meta poate insemna si „in spate” (sau „dincolo de”, s.n.): atunci convertire poate insemna „a vedea indaratul (in adancul) lucrurilor”, „a-L vedea pe Dumnezeu in toate persoanele si in creatie”, „a-l recunoaste pe Dumnezeu, care ne vorbeste in evenimentele din fiecare zi”. Convertire inseamna, deci: a recunoaste esenta prezenta in persoane si in lucruri”.

Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul

Din Evanghelie cunoastem ca Irod, la un ospat prilejuit de sarbatorirea zilei de nastere, a poruncit taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul, la cererea Irodiadei. In acea vreme, Sfantul Ioan era intemnitat in castelulul lui Irod de la Maherus. Ioan il mustrase pe Irod pentru traiul lui nelegiuit cu Irodiada, care era sotia fratelui sau. In ura ei de moarte, Irodiada a sfatuit-o pe Salomeea, fiica ei, care dansase si placuse oaspetilor si indeosebi lui Irod, sa ceara de la acesta capul Botezatorului ca rasplata.

Pentru ca se temea ca Botezatorul ar putea invia daca trupul ar fi fost ingropat alaturi de cap, Irod nu a dat ucenicilor decat trupul sfantului, care a fost ingropat in Sevastia. Capul a fost ingropat de Irodiada in curtea sa, la mare adancime.

Potrivit traditiei, Sfanta Ioana, femeia dregatorului lui Irod, este cea care a luat capul Sfantului Ioan Botezatorul din curtea Irodiadei si l-a ingropat la Ierusalim, in muntele Eleonului, intr-un vas de lut. Aceasta e socotita cea dintai aflare a sfantului cap.

Capul Sfantului Ioan Botezatorul a fost prezent aici pana in vremea Sfintilor imparati Constantin si Elena, cand, prin doi monahi, cinstitul cap a ajuns la Emesa, in Siria, la un olar. In anul 453, episcopul Uranie al Emesei, l-a asezat in biserica din aceasta cetate. Aceasta este socotita a doua aflare a cinstitului cap al Botezatorului.

In vremea luptei impotriva sfintelor icoane, capul Sfantului Ioan a fost ingropat la Comane, de unde a fost adus in Constantinopol, de catre Sfantul Ignatie (860), in vremea imparatului Mihail. Aceasta este cea de-a treia si cea din urma aflare a cinstitului cap.

In timpul cruciadelor, latinii au luat din Constantinopol, in anul 1204, o parte din capul Sfantului Ioan Boteazatorul si l-au dus in Franta, asezandu-l intr-o biserica din Amiens, unde se afla si astazi.

In amintirea taierii capului Sfantului Ioan Botezatorul, Biserica Ortodoxa a randuit ca ziua de 29 august sa fie zi de post aspru.

Taierea Capului Sf. Ioan Botezatorul este ultima mare sarbatoare din anul bisericesc care se incheie pe data de 31 august. Pe 1 septembrie incepe un nou an bisericesc.

Traditii si obiceiuri in ziua de 29 august

Ziua de 29 august este una de post, in care, potrivit traditiei, este bine sa nu se manance pepeni, pentru ca forma lor aminteste de cea a capului. In satul traditional, in aceasta zi nu se foloseste cutitul, totul se rupe cu mana. In popor se vorbeste si de un post care tine „de la cruce pana la cruce”, un post de doua saptamani, neconsemnat in calendarul crestin, care avea rolul de a-i curati pe cei care au savarsit omoruri sau alte pacate grave. Postitorii mancau in aceasta zi numai o turta de grau sau de malai.

Sase sarbatori in cinstea Sfantului Ioan Botezatorul

Biserica ortodoxa, serbeaza de obicei ziua mortii sfintilor, adica data tre­cerii lor spre cele ceresti, ca ziua lor de nastere. Numai Maica Domnului si Sfantul Ioan Botezatorul fac exceptie de la aceasta regula. Astfel, Biserica a inchinat lui Ioan sase sarbatori: zamislirea lui – 23 septembrie; nasterea – 24 iunie; soborul lui – 7 ianuarie; taierea capului – 29 august; prima si a doua aflare a capului – 24 februarie; a treia aflare a capului sau – 25 mai.

Semnificatia numelui Ioan

Ioan este nume iudaic: „Iohanan” prescurtare din Iehohanan” si inseamna „Dumnezeu s-a milostivit”. Foarte multi romani poarta numele de Ion (forma neaosa), Ioan, Ioana (fie ca atare, fie in diferite variante: Ionel, Nelu, Ionica, Nica, Ionut, Onut, Ionela, Nela, Ionica, Oana s. m. a.), alcatuind cea mai bogata familie onomastica de la noi.
Calendarul zilei  - Page 2 Oti3rr
A.C.
sursa:crestinortodox.ro.sarbatori
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeTue Aug 30, 2016 4:51 pm

marti,30 august:Sf Alexandru,Ioan si Pavel cel Nou,patr.Constantinopolului
+Sf Ier.Varlaam,Mitr.Moldovei si Ioan de la Rasca si Secu,Ep.Romanului.Calendarul zilei  - Page 2 Xfyv4y
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeWed Aug 31, 2016 9:31 am

Miercuri,31 august :
2016 » Asezarea în racla a brâului Maicii Domnului (sarbatoare greco catolica)
2016 » Asezarea in racla a cinstitului brau al Maicii Domnului (sarbatoare orotodoxa)
2016 » Sf. Raimund Nonnatus (sarbatoare romano catolica)
PSALMUL 6Calendarul zilei  - Page 2 2hx1xc9
photo Xzc9Wi-xYY9o_u951wiBppRxAH_ZIqJb9zm0mLZ9lMgZCicOlqWV5Q.gif
Doamne, nu cu mania Ta sa ma mustri pe mine, nici cu urgia Ta sa ma certi.
Miluieste-ma, Doamne, ca neputincios sunt; vindeca-ma, Doamne, ca s-au tulburat oasele mele;
Si sufletul meu s-a tulburat foarte si Tu, Doamne, pana cand?
Intoarce-Te, Doamne; izbaveste sufletul meu, mantuieste-ma, pentru mila Ta.
Ca nu este intru moarte cel ce Te pomeneste pe Tine. Si in iad cine Te va lauda pe Tine?
Ostenit-am intru suspinul meu, spala-voi in fiecare noapte patul meu, cu lacrimile mele asternutul meu voi uda.
Tulburatu-s-a de suparare ochiul meu, imbatranit-am intre toti vrajmasii mei.
Departati-va de la mine toti cei ce lucrati faradelegea, ca a auzit Domnul glasul plangerii mele.
Auzit-a Domnul cererea mea, Domnul rugaciunea mea a primit.
Sa se rusineze si sa se tulbure foarte toti vrajmasii mei; sa se intoarca si sa se rusineze foarte degrab.
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeThu Sep 08, 2016 5:09 pm

NASTEREA MAICII DOMNULUI


Calendarul zilei  - Page 2 25jfgae
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeSun Sep 11, 2016 7:31 am

Psalmul 89Calendarul zilei  - Page 2 20zp554
1. Doamne, scăpare Te-ai făcut nouă în neam şi în neam.
2. Mai înainte de ce s-au făcut munţii şi s-a zidit pământul şi lumea, din veac şi până în veac eşti Tu.
3. Nu întoarce pe om întru smerenie, Tu, care ai zis: "Întoarceţi-vă, fii ai oamenilor",
4. Că o mie de ani înaintea ochilor Tăi sunt ca ziua de ieri, care a trecut şi ca straja nopţii.
5. Nimicnicie vor fi anii lor; dimineaţa ca iarba va trece.
6. Dimineaţa va înflori şi va trece, seara va cădea, se va întări şi se va usca.
7. Că ne-am sfârşit de urgia Ta şi de mânia Ta ne-am tulburat.
8. Pus-ai fărădelegile noastre înaintea Ta, greşelile noastre ascunse, la lumina feţei Tale.
9. Că toate zilele noastre s-au împuţinat şi în mânia Ta ne-am stins.
10. Anii noştri s-au socotit ca pânza unui păianjen; zilele anilor noştri sunt şaptezeci de ani;
11. Iar de vor fi în putere optzeci de ani şi ce este mai mult decât aceştia osteneală şi durere;
12. Că trece viaţa noastră şi ne vom duce.
13. Cine cunoaşte puterea urgiei Tale şi cine măsoară mânia Ta, după temerea de Tine?
14. Învaţă-ne să socotim bine zilele noastre, ca să ne îndreptăm inimile spre înţelepciune.
15. Întoarce-Te, Doamne! Până când vei sta departe? Mângâie pe robii Tăi!
16. Umplutu-ne-am dimineaţa de mila Ta şi ne-am bucurat şi ne-am veselit în toate zilele vieţii noastre.
17. Veselitu-ne-am pentru zilele în care ne-ai smerit, pentru anii în care am văzut rele.
18. Caută spre robii Tăi şi spre lucrurile Tale şi îndreptează pe fiii lor.
19. Şi să fie lumina Domnului Dumnezeului nostru peste noi şi lucrurile mâinilor noastre le îndreptează.]
SF . Cuv.Teodora;
Sf.Cuv.Eufrosin
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeSun Sep 18, 2016 4:21 pm

photo 60-1.pngSf Ier.Eumenie,Episcopul Gortinei;
Sf.Mc.Ariadna
Dumnica dupa Inaltarea Sfintei Cruci;
Ev.Marcu 8,34-38;9,1 Luarea Crucii si urmarea lui Hristos.
O duminica cu pace,liniste,zambete si bucurie… binecuvantata de CEL DE SUS cu sanatate si tot ce va doriti fiecare !
Dumnezeu sa-i ierte   si odihneasca in liniste si pace pe cei dragi plecati de langa noi,SUS la ceruri…
Celor nascuti astazi…Calendarul zilei  - Page 2 9r7hooLA MULTI ANI !
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeSat Oct 01, 2016 8:29 am

Buna dimineata!
Sa stiti ca s+a schimbat,SCHIMBAREA !
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeSat Oct 01, 2016 8:30 am

ana16 wrote:
Buna dimineata!
Sa stiti ca s+a schimbat,SCHIMBAREA !
De ce nu apar postarile,comentariile___
Roxana,te rog fa tu ceva...
Nu stiu ce se petrece pe acest topic+forum... Ş_
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeSat Oct 01, 2016 8:30 am

Buna dimineata!
Sa stiti ca s+a schimbat,SCHIMBAREA ! confused lol! flower confused bounce Calendarul zilei  - Page 2 Fw6ts3


Last edited by ana16 on Mon Nov 28, 2016 8:56 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeThu Oct 13, 2016 6:48 am

+Aducerea moastelor Sf Ap.Andrei la Iasi;
Sf.Carp,Papil,Agatador,Agatonica si Florentie.
„Milueste-ne Dumnezeule, milueste-ne dupa mara mila TA ! ”
photo 2EKZMdsiUGU7UxbTvpH-V8hst77-p7dxWBpLkxA_n_JF_Sv9GmsN4g.gif
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeMon Nov 28, 2016 8:55 am

Sf Cuv.Stefan cel Nou;
Sf Mc.IrinarhCalendarul zilei  - Page 2 V3f8l4
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeThu Dec 01, 2016 9:26 am

Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeThu Dec 01, 2016 9:28 am

Calendarul zilei  - Page 2 14280pd Sfintii zilei de astazi!
La multi ani,ROMANIA !
LA MULTI ANI,ROMANI de pretutindeni!Calendarul zilei  - Page 2 20sy843
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeSat Dec 03, 2016 6:44 am

Câte fericiri sunt?
Predica de pe munte – Fericirile

Vazand multimile, Iisus S-a suit in munte, a sezut si ucenicii Lui au venit la El. Si deschizandu-si gura, ii invata, zicand:

„Fericiti cei saraci cu duhul, ca a acelora este imparatia cerurilor.
Fericiti cei ce plang, ca aceia se vor mangaia.
Fericiti cei blanzi, ca aceia vor mosteni pamantul.
Fericiti cei ce flamanzesc si inseteaza de dreptate, ca aceia se vor satura.
Fericiti cei milostivi, ca aceia se vor milui.
Fericiti cei curati cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu.
Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
Fericiti cei prigoniti pentru dreptate, ca a lor este imparatia cerurilor.
Fericiti veti fi voi cand va vor ocari si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra, mintind din pricina Mea.
Bucurati-va si va veseliti, ca plata voastra multa este in ceruri” (Mt. 5, 1-12).Calendarul zilei  - Page 2 Fvfhfp
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeFri Dec 09, 2016 8:36 am

Sfânta Ana provenea din seminţia preoţească, iudaică, a lui Levi. Ea era fata cea mai mică a preotului Matihian din neamul lui Aaron, împlinindu-se astfel profeţia că Mesia va avea o dublă descendenţă: împărătească şi preoţească. Pentru că nu aveau copii, Ioachim şi Ana au fost supuşi oprobriului public, deoarece la evrei familiile care nu aveau copii erau considerate că nu au binecuvântare de la Dumnezeu din cauza păcatele lor sau ale strămoşilor lor. Astfel, o veche tradiţie arată că un evreu din seminţia lui Ruben l-a umilit pe bunul Ioachim în timp ce se afla în templu spunându-i: „De ce aduci darurile tale înaintea altora? Eşti nevrednic, pentru că nu ai copii, pentru cine ştie ce păcate ascunse”. Cuvintele acestea l-au afectat foarte mult pe Dreptul Ioachim, precum şi pe Ana, atunci când auziră cele întâmplate. Într-o zi de mare sărbătoare, slujnica Iudit, văzând-o iarăşi plângând pe Sfânta Ana, s-a apropiat de ea şi i-a spus: „Acum nu e bine să te întristezi pentru că a sosit ziua Domnului”. Ana tresări la auzul acestor cuvinte şi, îmbrăcându-se în haine de sărbătoare, a ieşit în grădină, unde, la umbra unui dafin, stătea şi se ruga lui Dumnezeu. Ascultându-i rugăciunile, Dumnezeu trimite pe îngerul Său care îi vesteşte Sfintei Ana că va avea un copil. Ioachim încă nu ştia nimic, deoarece se afla în mijlocul turmelor sale, unde, întristat fiind, se dusese pentru a fi singur. Aflând vestea bucuriei, s-a întors acasă cu nădejde în Dumnezeu. La vremea cuvenită s-a împlinit cuvântul îngerului, iar Ana cea stearpă a născut pe Sfânta Fecioară Maria.
Calendarul zilei  - Page 2 Estelt
Sfânta Prorociţă Ana, mama Prorocului Samuel era originară din oraşul Armatem, din Muntele Efraim. Era căsătorită cu un bărbat din seminţia lui Levi, numit Elcana. Pentru că era stearpă şi nu făcea copii, bărbatul ei şi-a mai luat o femeie, pe Fenana, cu care a făcut copii. Mergând în casa lui Dumnezeu din Silom pentru a aduce jertfă prin mâna preotului Elim, ea, după săvârşirea jertfelor, a primit numai o parte din acestea, pentru că nu avea copii. Lăsând pe bărbatul ei să plece acasă, Ana a rămas în continuare la templu pentru a se ruga lui Dumnezeu: „Dă-mi rod pântecelui meu şi Ţi-l voi da Ţie să-Ţi slujească în toate zilele vieţii lui!” Văzând credinţa Anei, Dumnezeu a încredinţat-o că va naşte un fiu, cu numele Samuel. Acest lucru s-a şi întâmplat, Ana ducând copilul la templu, la vârstă potrivită, pentru a-i sluji lui Dumnezeu aşa cum făgăduise. Sfânta Proorociţă Ana a trăit lăudând pe Domnul şi proorocind, trecând cu pace la cele veşnice.
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeSat Dec 10, 2016 8:57 am

„Bucură-te de lucrurile mici,căci într-o zi,privind în urmă,ai să descoperi că au fost lucruri mari.
Cea mai bună zi este ziua de azi!
Cărarea vieţii e frumoasă!
Fii liniştit!”
Ierarh Hrisostom Filipescu
Astazi ,in calenadar:Sf Mc.Mina,Ermoghen si Evgraf
Dezlegare la peste
Celor care purtati numele sfantului,Mina,la multi ani cu sanatate si binecuvantari dragi!
Celor plecati…Dumnezeu sa-i ierte !
Acatistul Sfantului Mina
Mina – Sfant Mare Mucenic ! rendeer
Condacul 1
Folositor si ajutator mare te-ai aratat lumii im primejdii, Mucenice, ca pe multi ai izbavit de pagube: pe furi urmarind, pierderile departandu-le si celor ce alearga la tine cu credinta implinind cererea lor; pentru aceasta te rugam , fii milostiv si noua care iti cantam: Bucura-te, Mina, mult-patimitorule!
Glas ridicand catre tine strigam: Grabeste-te, Sfinte, a ne apara; nu ne dezlipi nadejdilede mila ta cea mare; ca unde vom nazui afara de tine sa ne linistim, dupa noianul pacatelor noastre, dupa Mantuitorul si preacurata lui Maica, decat la tine cel ce ai patimit cu dragoste pentru Hristos si pentru a noastra mantuire; tinde-ti mana ta spre noi, Mucenice, ca sa te binecuvantam zicand:
Bucura-te, aflatorul lucrurilor pierdute.
Bucura-te, aducatorul lor in starea in care au fost.
Bucura-te, lauda cetatenilor cinstiti cu fapta.
Bucura-te, fericirea negutatorilor cu bune masuri.
sursa: net,Google.
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeSun Dec 11, 2016 8:21 pm

Sf Cuv.Daniil Stalpnicul si Luca cel Nou.
Dezlegare la peste
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeSun Dec 11, 2016 8:22 pm

Calendarul zilei  - Page 2 Qs394x SF Mc Patapie vindecator de cancer!
Rugaciune catre Sfantul Cuvios Patapie

Lauda a crestinilor si aparator al monahilor te-ai aratat Patapie, parintele nostru. Prin nevointa, prin patimiri si rugaciuni ai acum indrăznire catre Dumnezeu a mijloci neincetat pentru noi, cei pacatosi si vrednici de osanda. Izbaveste pe robii tai din ispite si din boli si de toate felurile de primejdii, Cuvioase Patapie. De toata cursa vrajmasului si de navaliri si de primejdii si nevoi, sfinte Patapie, pazeste-ne fara de vatamare cu mijlocirea ta, cerand iertare de gresale pentru toti de la Hristos Dumnezeu. Slava Celui ce S-a proslavit prin tine, slava Celui ce ti-a dat tie putere, slava Celui ce ne-a luminat pe noi prin nevointa ta.

Teodor Danalache
sursa:crestinortodox.ro.sfinti/


Last edited by ana16 on Sun Dec 11, 2016 8:32 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitimeSun Dec 11, 2016 8:31 pm

Sfantul Patapie este pomenit de Biserica Ortodoxa pe 8 decembrie si in a treia zi dupa Sfintele Pasti, cand este amintita aflarea cinstitelor sale Moaste. Este un sfant cuvios egiptean care s-a nevoit mai intai in pustiul Egiptului, iar mai tarziu intr-o manastire din Constantinopol, unde a si adormit in Hristos.

Sfantul Patapie

Sfantul Patapie este un sfant cuvios care a trait candva intre secolele IV-VII. Nascut in orasul egiptean Teba, din parinti binecredinciosi, tanarul Patapie a imbratisat inca din tinerete viata pustniceasca, lasand deoparte lumea.

Din dragoste de Dumnezeu si de semeni, sfantul s-a nevoit multi ani in pustiul egiptean, luptandu-se cu patimile si cu duhurile necurate. Dupa nenumarate ispite, lupte si biruinte impotriva diavolilor, cuviosul a primit de la Dumnezeu multe daruri duhovnicesti, precum cel al rugaciunii si al tamaduirii.

Deoarece lumina nu poate fi asezata sub obroc, dupa o scurta vreme, nenumarati credinciosi au inceput sa-l caute, pentru rugaciune, pentru sfat si pentru tamaduire. Fugind insa de lauda lumii, cuviosul isi va indrepta pasii spre Constantinopol. Ajuns in capitala bizantina, cuviosul si-a improvizat un fel de chilie, undeva langa marele zid de aparare al orasului, aproape de Biserica din Vlaherne.

Precum era de asteptat, nici in chilia saracacioasa de langa zidul maretului oras sfantul nu a ramas necunoscut lumii. Intr-o zi, fiind purtat de randuiala dumnezeiasca, un copil orb din nastere a venit la coliba sfantului. Cuviosul Patapie s-a milostivit de el, s-a rugat lui Dumnezeu, iar copilul si-a recapatat vederea. Minunea aceasta l-a facut cunoscut si vestit pe Sfantul Patapie in tot Constantinopolul, iar oamenii au inceput din nou sa-l caute, spre a dobandi vindecare, mangaiere, si povatuire.

O femeie oarecare avea o vatamare nevindecata (cancer) la pieptul sau si acum, deznadajduita fiind de doctori si inmultindu-se cumplita ei durere, a venit la Cuviosul Patapie si cazand la picioarele lui, cu multa tanguire si rugaminte, cerea tamaduire. Iar sfantul insemnand rana cu semnul Crucii, indata a vindecat-o.

Sfantul Patapie l-a vindecat pe un inalt demnitar de idropica (boala de ochi), facand semnul crucii asupra lui si ungandu-l cu untdelemn sfintit. Facand cu mana semnul crucii asupra unui tanar, el a scos din el un diavol care il chinuise vreme indelungata. Multe alte minuni a savarsit Sfantul Patapie, toate cu rugaciunea, intru numele lui Hristos si prin semnul Sfintei Cruci.

Unul cate unul, langa Sfantul Cuvios Patapie, se vor aduna mai multi ucenici. Crescand numarul ucenicilor, cuviosul a inceput a zidi o manastire, numita mai apoi „Manastirea Egiptenilor”. In aceasta manastire a si murit sfantul, dandu-si sufletul in mainile lui Hristos; el va fi inmormantat in biserica manastirii, inchinata Sfantului Ioan Botezatorul. Inca din viata fiind mult iubit si cinstit, dupa trecerea sa la cele vesnice, Patapie a fost cinstit ca sfant fara nici o ezitare.

Mai apoi, unul dintre prietenii sai, anume Sfantul Varas, va lua cinstitele sale Moaste si le va aduce cu sine in manastirea sa, „Manastirea Sfantului Ioan al Pietrei”, care se afla sub protectia familiei imperiale din Constantinopol, familia Paleologilor.

Odata cu cucerirea Constantinopolului de catre turci, o ruda a imparatului, anume Angelis Notaras, cu scopul de a feri Sfintele Moaste ale Sfantului Patapie de profanarea otomana, le-a luat pe acestea din biserica manastirii si le-a ascuns intr-o pestera dintr-o manastire din Muntii Geraneia, undeva in nordul Greciei. Din teama ca turcii sa nu le descopere aici si sa le distruga, monahii au zidit acea parte din pestera in care au asezat cinstilele Moaste. Exista acolo amenajat un mic paraclis in care se oficiau slujbe in cinstea sfantului, desi cu timpul se pierduse taina pesterii.

Moastele Sfantului Cuvios Patapie au fost descoperite, din randuiala lui Dumnezeu, abia in anul 1904. Astfel, in anul amintit, un grup de credinciosi, in frunte cu slujitori clerici din eparhie, au hotarat sa mareasca paraclisul din pestera, pentru a obtine un spatiu liturgic mult mai mare. Cand au daramat unul dintre peretii vechi, toti au ramas fara cuvinte, afland racla cu Moastele unui sfant. Pe un pergament asezat alaturi de Moaste, statea scris: „Cuviosul Patapie.”

Sfantul Cuvios Patapie

In acelasi loc au fost aflate si alte doua bogatii duhovnicesti: Moastele Sfintei Ipomoni, mama ultimului imparat bizantin, si Moastele Sfantului Nicon cel Nou. Astazi, cinstitele Moaste ale Sfantului Cuvios Patapie se pastreaza cu evlavie in Manastirea Loutraki, aflata pe o colina inalta, in apropiere de Corint, in Grecia.



Teodor Danalache
sursa:crestinortodox.ro.sfinti/
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
Sponsored content





Calendarul zilei  - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Calendarul zilei    Calendarul zilei  - Page 2 Icon_minitime

Back to top Go down
 
Calendarul zilei
Back to top 
Page 2 of 18Go to page : Previous  1, 2, 3 ... 10 ... 18  Next
 Similar topics
-
» Reteta zilei
» Arta zilei
» Bautura zilei
» Mottoul zilei
» GANDUL ZILEI

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Cafeneaua Trandafirul-bleu :: Discutii :: Poze :: Topicul zilei-
Jump to: