Cafeneaua Trandafirul-bleu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cafeneaua Trandafirul-bleu

Imi doresc ca acest forum sa poarte amprenta celui care alege sa-si impartaseasca gandurile, sentimentele in scris sau imagini(poze), despre el, ea, viata, dragoste, prietenie
 
HomeHome  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  
Latest topics
» BUNA DIMINEATA,LUNI!
Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului Icon_minitimeToday at 8:26 am by ana16

» BUNA DIMINEATA,SAMBATA !
Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului Icon_minitimeSat May 18, 2024 7:39 am by ana16

» sa numaram pana la infinit
Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului Icon_minitimeFri May 17, 2024 7:56 am by ana16

» BUNA DIMIEATA,VINERI !
Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului Icon_minitimeFri May 17, 2024 7:52 am by ana16

» Chat topic
Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului Icon_minitimeFri May 17, 2024 7:45 am by ana16

» BUNA DIMINEATA,JOI !
Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului Icon_minitimeThu May 16, 2024 1:41 pm by ana16

» BUNA DIMINEATA,MIERCURI !
Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului Icon_minitimeWed Mar 27, 2024 10:22 am by ana16

» BUNA DIMINEATA,DUMINICA !
Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului Icon_minitimeSun Feb 04, 2024 1:17 pm by Guest

» CAND IARNA VINE....
Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului Icon_minitimeSun Dec 03, 2023 3:32 pm by ana16

vizitatori
Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului Percent_0
Top posting users this month
ana16
Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului EmptyScotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului I_voting_barScotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului Empty 
Geo1000
Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului EmptyScotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului I_voting_barScotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului Empty 

 

 Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Blue Sky
♧VIP♧
♧VIP♧
Blue Sky


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 1956
Puncte Puncte : 2285
Reputatie Reputatie : 1
Localizare Localizare : in Europa

Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului Empty
PostSubject: Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului   Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului Icon_minitimeMon Jun 06, 2016 2:27 pm

Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului Scotland_piping-kilts1

Scoţia contemporană este un amestec variat de culturi din toate colţurile pământului. Totuşi, sunt câteva simboluri care rămân, fără echivoc, scoţiene. Prin tartan (materialul în carouri), kilt (fustanela tradiţională), jocurile Highland, drapelul naţional, băutura naţională şi limba galică, puteţi descoperi istoria şi legendele din spatele celor mai însemnate simboluri scoţiene.

Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului Scotland_piping-kilts

Cimpoiul este considerat instrumentul naţional al Scoţiei şi totodată unul din cele mai însemnate simboluri ale culturii scoţiene. De la mici artişti de stradă până la fanfare ce mărşăluiesc pe străzile Scoţiei, cimpoaiele sunt nelipsite, făcându-şi simţite prezenţa, mai întâi de toate, auditiv.

Astăzi, cimpoaiele sunt folosite în ansambluri militare sau regionale care încântă audienţele de la adunările locale, numite ceilidhs. Mai sunt folosite şi la acompaniamentul dansului scoţian de Highland.

Muzica de cimpoi este adânc înrădăcinată în cultura scoţiană, în esenţă fiind alcătuită din două stiluri principale – Ceòl Mór şi Ceòl Beag, care în limba gaelic s-ar traduce „muzică mare” şi „muzică mică”.

Ceòl Mór se referă la „pibroch”, considerată muzică clasică pentru cimpoi. Genul pibroch este de regulă lent, complex şi destul de lung. Ceòl Beag sunt cântecele vesele şi săltăreţe, mai populare de fel.

În mod tradiţional, muzica de cimpoi se transmite şi se învaţă pe cale orală printr-o tehnică denumită „canntaireach” (cântare în gaelic). Notele cimpoiului erau indicate prin folosirea anumitor vocale şi consoane. Deşi este mai puţin folosită azi, metoda canntaireach este o formă aparte de a cânta; unii artişti contemporani, precum Rona Lightfoot, practică această formă de a cânta şi în spectacolele moderne.

Pe lângă cimpoiul cel mai popular, de tip Highland, mai sunt şi cele de tip Border, smallpipes şi reel pipes, care sunt mai mici ca dimensiuni şi suflate din burduf, asemenea cimpoiului irlandez Uillean.

Puteţi descoperi mai multe în domeniul cimpoiului vizitând National Piping Centre din Glasgow. Există şi un număr de evenimente dedicate acestui instrument: festivalul anual Piping Live!, World Pipe Band Championships din Glasgow ş.a.


Back to top Go down
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
kmy
☆Moderatori☆
☆Moderatori☆
kmy


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 51
Puncte Puncte : 53
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 54
Localizare Localizare : Romania

Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului Empty
PostSubject: Re: Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului   Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului Icon_minitimeSun Jun 19, 2016 11:12 am

Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului RTEmagicC_mihai_petre_1_02.jpg
Back to top Go down
 
Scotia, taramul kilt-ului si al cimpoiului
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Scotia

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Cafeneaua Trandafirul-bleu :: Bun venit! :: Cafeneaua virtuala :: Cultura si traditii-
Jump to: