Cafeneaua Trandafirul-bleu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cafeneaua Trandafirul-bleu

Imi doresc ca acest forum sa poarte amprenta celui care alege sa-si impartaseasca gandurile, sentimentele in scris sau imagini(poze), despre el, ea, viata, dragoste, prietenie
 
HomeHome  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  
Latest topics
» BUNA DIMINEATA,LUNI!
FLOARE DE NU-MA-UITA ! Icon_minitimeToday at 8:26 am by ana16

» BUNA DIMINEATA,SAMBATA !
FLOARE DE NU-MA-UITA ! Icon_minitimeSat May 18, 2024 7:39 am by ana16

» sa numaram pana la infinit
FLOARE DE NU-MA-UITA ! Icon_minitimeFri May 17, 2024 7:56 am by ana16

» BUNA DIMIEATA,VINERI !
FLOARE DE NU-MA-UITA ! Icon_minitimeFri May 17, 2024 7:52 am by ana16

» Chat topic
FLOARE DE NU-MA-UITA ! Icon_minitimeFri May 17, 2024 7:45 am by ana16

» BUNA DIMINEATA,JOI !
FLOARE DE NU-MA-UITA ! Icon_minitimeThu May 16, 2024 1:41 pm by ana16

» BUNA DIMINEATA,MIERCURI !
FLOARE DE NU-MA-UITA ! Icon_minitimeWed Mar 27, 2024 10:22 am by ana16

» BUNA DIMINEATA,DUMINICA !
FLOARE DE NU-MA-UITA ! Icon_minitimeSun Feb 04, 2024 1:17 pm by Guest

» CAND IARNA VINE....
FLOARE DE NU-MA-UITA ! Icon_minitimeSun Dec 03, 2023 3:32 pm by ana16

vizitatori
FLOARE DE NU-MA-UITA ! Percent_0
Top posting users this month
ana16
FLOARE DE NU-MA-UITA ! EmptyFLOARE DE NU-MA-UITA ! I_voting_barFLOARE DE NU-MA-UITA ! Empty 
Geo1000
FLOARE DE NU-MA-UITA ! EmptyFLOARE DE NU-MA-UITA ! I_voting_barFLOARE DE NU-MA-UITA ! Empty 

 

 FLOARE DE NU-MA-UITA !

Go down 
AuthorMessage
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

FLOARE DE NU-MA-UITA ! Empty
PostSubject: FLOARE DE NU-MA-UITA !   FLOARE DE NU-MA-UITA ! Icon_minitimeFri Nov 10, 2017 12:15 pm

Floarea aceasta își merită numele din plin.
În această primăvară grădina de sub fereastra era plina această frumusețe.
FLOARE DE NU-MA-UITA ! Forget10



Floarea de „Nu mă uita” este una dintre cele mai gingașe flori, dar ale cărei semnificații pot fi destul de aspre. Legendele despre numele acestei flori sunt dintre cele mai diverse, având rădăcini în cele mai vechi timpuri.
Din punct de vedere etimologic, numele florii – „Nu mă uita” – vine din limba franceza (Ne m’oubliez pas), nume întâlnit pentru prima dată în anul 1532, însă, ca sens, numele vine din spațiul german, unde mulți bărbați aveau ochii de culoare albastră, iar femeile purtau la piept aceste flori, pentru a-și aminti de iubiții lor.
Într-o legendă germană se spune că Dumnezeu a uitat numele tuturor plantelor, iar una dintre ele a strigat „Nu mă uita!”, iar Dumnezeu a zis că acesta trebuie să fie numele plantei. Într-o altă legendă se povestește că floarea ar fi strigat „Nu mă uita!” către Adam și Eva, când cei doi au părăsit Grădina Raiului. Henric al IV-lea a adoptat floarea de „Nu mă uita” ca simbol în timpul exilului sau în 1398. Potrivit altei legende, „Nu mă uita” au fost ultimele cuvinte ale unui cavaler, rostite iubitei lui, înainte de a se scufunda într-un râu din cauza greutății armurii pe care o purta. Înainte de a deveni a zecea provincie a Canadei în 1949, Newfoundland folosea floarea de „Nu mă uita” ca un simbol în amintirea războiului națiunii. De asemenea, floarea de „Nu mă uita„ reprezintă simbolul tuturor celor care au suferit în numele Francmasoneriei, în special în perioada nazistă.FLOARE DE NU-MA-UITA ! Forget11
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
 
FLOARE DE NU-MA-UITA !
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» TRANDAFIRUL ROSU
» Spring (primavara)

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Cafeneaua Trandafirul-bleu :: Discutii :: Poze-
Jump to: