Cafeneaua Trandafirul-bleu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cafeneaua Trandafirul-bleu

Imi doresc ca acest forum sa poarte amprenta celui care alege sa-si impartaseasca gandurile, sentimentele in scris sau imagini(poze), despre el, ea, viata, dragoste, prietenie
 
HomeHome  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  
Latest topics
» BUNA DIMINEATA,LUNI!
STIRILE ZILEI Icon_minitimeToday at 8:26 am by ana16

» BUNA DIMINEATA,SAMBATA !
STIRILE ZILEI Icon_minitimeSat May 18, 2024 7:39 am by ana16

» sa numaram pana la infinit
STIRILE ZILEI Icon_minitimeFri May 17, 2024 7:56 am by ana16

» BUNA DIMIEATA,VINERI !
STIRILE ZILEI Icon_minitimeFri May 17, 2024 7:52 am by ana16

» Chat topic
STIRILE ZILEI Icon_minitimeFri May 17, 2024 7:45 am by ana16

» BUNA DIMINEATA,JOI !
STIRILE ZILEI Icon_minitimeThu May 16, 2024 1:41 pm by ana16

» BUNA DIMINEATA,MIERCURI !
STIRILE ZILEI Icon_minitimeWed Mar 27, 2024 10:22 am by ana16

» BUNA DIMINEATA,DUMINICA !
STIRILE ZILEI Icon_minitimeSun Feb 04, 2024 1:17 pm by Guest

» CAND IARNA VINE....
STIRILE ZILEI Icon_minitimeSun Dec 03, 2023 3:32 pm by ana16

vizitatori
STIRILE ZILEI Percent_0
Top posting users this month
ana16
STIRILE ZILEI EmptySTIRILE ZILEI I_voting_barSTIRILE ZILEI Empty 
Geo1000
STIRILE ZILEI EmptySTIRILE ZILEI I_voting_barSTIRILE ZILEI Empty 

 

 STIRILE ZILEI

Go down 
2 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeWed Aug 03, 2016 9:05 am

Buna dimineata,dragi trecatori si pe aceasta pagina de blog!
Astazi,soarele a rasaruit la orele,6:04 si va apune la 20;39.Au trecut 216 zile din an si au mai ramas,150.
Sa aveti o zi reusita,racoroasa fiindca a plouat aproape in toata tara… si va invit la principalele stiri ale zilei,Sursa:InfoAzi.ro
Asa ca,STITATI CA ?????
Personalitati ale lumii – Ce s-a intamplat astazi 03 August….
2008 » A decedat Aleksandr I. Soljenitin, scriitor, dramaturg si istoric rus, laureat al Premiului Nobel
2004 » A decedat Henri Cartier-Bresson, fotograf si pictor francez (n. 1908)
1971 » Paul McCartney, ex-Beatles, anunta formarea grupului sau „Wings”
1963 » In Anglia, la Liverpool, formatia The Beatles apare pentru ultima data la Cavern Club din Liverpool, dupa ce sustinusera in acest local peste 300 de spectacole incepand cu 1961
1962 » S-a nascut Maria Bitang, renumita antrenoare federala de gimnastica a Romaniei
1961 » A decedat George Breazu, muzicolog roman (n. 1887)
1956 » „Die Sänger der Vorwelt” pentru cor si orchestra de Carl Orff (61 ani) are premiera in Stuttgart
1953 » S-a nascut Dana Dogaru, actrita romanca de teatru si film
1952 » S-a nascut Osvaldo Ardilez, fotbalist argentinian
1950 » S-a nascut Dinu Patriciu, om de afaceri roman
1942 » A decedat Richard Willstätter, biochimist german, laureat al Premiului Nobel (n. 1872)
1939 » In Franta, la Paris are loc premiera operei „Ondine” de Jean Genets
1929 » A decedat Emil Berliner, inventator germano-american
1929 » Fratii Marx (Harpo, Groucho, Zeppo si Chico) debuteaza pe marele ecran in filmul „The Cocoanuts”
1913 » S-a nascut Marin Voiculescu, medic roman, membru al Academiei Romane
1895 » A decedat Dimitrie Brandza, medic si botanist, membru al Academiei Romane
1860 » Opera comica „La colombe” de Charles Gounod (42 ani) are premiera in Stadttheater din Baden-Baden
1858 » Exploratorul britanic John Speke a descoperit Lacul Victoria
1857 » A decedat Eugène Sue, scriitor francez
1852 » Alexandru Odobescu, insotindu-l pe tatal sau, pleaca intr-un voiaj de o saptamana (pana pe 12 august) la Londra
1833 » HMS Beagle si Darwin ajung la gurile raului Rio Negro
1829 » Opera „Guillaume Tell” de Gioachino Rossini (37 ani) are premiera la Paris Opéra. Audienta este incantata, insa criticii sunt nemultumiti. Desi Rossini va mai trai inca 39 de ani, acesta nu va mai scrie niciodata o alta opera
1826 » Fryderyk Chopin (16 ani) calatoreste la Bad Reinerz in Lower Silesia insotit de sora sa Emilia si mama sa, Ludwika
1811 » S-a nascut Elisha Graves Otis, inventatoare americana (d. 1861)
1778 » Dramma per musica „L’Europa riconosciuta” de Antonio Salieri (27 ani) are premiera cu ocazia inaugurarii Teatro alla Scala din Milano. Reactia publicului este mixta
1777 » Dramma giocoso „Il mondo della luna” de Joseph Haydn (45 ani) are premiera in Palatul Esterháza in onoarea casatoriei celui de al doilea fiu al Printului Nicholas Esterházy, Nicholas, cu Maria Anna, Contesa von Weissenwolf
1676 » Nathaniel Bacon publica „Declaration of People of Virginia”
1610 » Henry Hudson din Anglia descopera un golf pe coasta Canadei pe care il numeste dupa numele sau
1602 » In Tara Romaneasca, Radu Serban este ales domn al Tarii Romanesti
1521 » Pe Continentul Sud American, Conquistadorul spaniol Hernán Cortés cucereste orasul Tenochtitlán (actualmente Mexico City)
768 » Stefan al III-lea, devine PapaSTIRILE ZILEI 2imb6kh
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeWed Aug 03, 2016 9:06 am

STIRILE ZILEI 167w380STIRILE ZILEI 2mea648O zi frumoasa!
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeWed Aug 03, 2016 9:07 am

STIRILE ZILEI 2i8d35t
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeTue Aug 23, 2016 11:41 am

i pentru ca se apropie toamna… calendaristic vorbind,sa ne amintim cate ceva despre luna lui,Rapciune..Septembrie !
În satul tradiţional, luna septembrie închide un ciclu şi deschide drumul pregătirilor pentru o nouă viaţă. Această perioadă se află la hotarul dintre moarte şi renaştere. În tradiţia românească, luna lui septembrie are şi denumirea „răpciune”, adică începutul timpului răcoros, precum şi „viniceriu”, aceasta fiind luna strugurilor. Dacă în Răpciune tună, în Faur va fi zăpadă mare şi an mănos. Dacă Răpciune e cald, Brumărel e rece şi umed. toamna-in-culoriDacă rândunelele pleacă devreme, e semn că iarna va veni repede. Dacă înfloresc scaieţii în această lună, toamna va fi frumoasă. În septembrie începe culesul poamelor şi se pregătesc gropile pentru altoi. Tot acum e şi vremea soroacelor.
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeTue Aug 23, 2016 12:08 pm

A murit,Marin Moraru !
Dumnezeu sa-l ierte!STIRILE ZILEI 35irr74
Unul dintre cei mai iubiti dar si discreti actori ai cinematografiei romanesti s-a stins din viata alaltaieri, pe 21 august. Marin Moraru a pierit la Spitalul Elias din Bucuresti, intr-o zi cu o insemnatate foarte puternica pentru teatrul romanesc, iar aceasta informatie este publicata in premiera de EVZMonden. Pe 21 august se nasteau Toma Caragiu, actorul alaturi de care Marin Moraru a jucat in celebrul „Operatunea Monstrul”, dar era si ziua marelui Jean Constantin, nascut pe 21 august 1927…
STIRILE ZILEI 24oqb9t
Moartea lui Marin Moraru in aceasta zi este o coincidenta, insa, nu una oarecare… Restul cuvintelor nu-si mai au rostul!
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeSat Sep 17, 2016 7:00 am

flower confused Sad STIRILE ZILEI X42puh
Bun venit,dragilor!
Incepem ziua cu o cafea si ceva dulce… si cu stirile zilei ,desigur!
Sursa stirilor,Infoazi.ro
Stiati ca astazi soarele a rasarit la orele 6,56 si va apune la orele 19,23 _
ca au trecut 261 yile din an si au mai ramas,105 zile.
Ce s-a intamplat astazi 17 Septembrie
2016 » Sf. Mc. Sofia si cele trei fiice ale sale: Pistis, Elpis si Agapis (sarbatori ortodoxe)
2016 » Sf. Mc. Sofia si fiicele ei Pistis, Elpis si Agapis (sarbatoare greco catolica)
2016 » Sf. Robert Bellarmin (sarbatoare romano catolica)
2006 » A decedat Aristide Buhoiu, reporter, realizator de televiziune si scriitor roman
2001 » In SUA, la New York, este redeschisa Bursa din New York (New York Stock Exchange), inchisa dupa atentatele din 11 septembrie,
2000 » A decedat Dem Radulescu, actor roman
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeWed Sep 21, 2016 8:20 am

Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeTue Sep 27, 2016 5:35 am

STIRILE ZILEI 9uunnb A murit actorul, Ioan Gyuri Pascu,Dumnezeu sa-l ierte !
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeThu Nov 03, 2016 10:10 am

Henri Matisse, pictor francez, unul dintre cei mai străluciți reprezentanți ai artei secolului al XX-lea și totodată unul dintre principalii inițiatori ai artei moderne. WikipediaSTIRILE ZILEI Afh63tSTIRILE ZILEI 2n24lfnSTIRILE ZILEI 29zy1c7
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeSat Nov 19, 2016 8:05 am

Sf. Prooroc Avdie si Sf. Sfintit Mucenic Varlaam
19 NoiSTIRILE ZILEI 11jajpk
Icoana Sf Avdie Sf VarlaamBiserica Ortodoxa ii praznuieste pe Sfantul Prooroc Avdie si pe Sfantul Sfintit Mucenic Varlaam in fiecare an pe 19 noiembrie.

Avdie era un om cu frica de Dumnezeu si se tragea din Sihem si era mostenitor de-al lui Vitaharam. Acesta a trait cu circa 8 secole inainte de nasterea Mantuitorului nostru Iisus Hristos.

La inceput Avdie a slujit regelui Ahav al Samariei iar mai apoi lui Ohozia. Iar dupa ce Ohozia a trimis pe sfantul Avdie dupa marele Prooroc Ilie, doi capitani si alti cincizeci de oameni pentru a ii cere sa se pogoare de pe munte si sa mearga la imparat, acesta prin rugaciunea sa, facu cu ajutorul focului venit din ceruri sa arda toti soldatii. Mai apoi imparatul trimite la Avdie de veste sa vina in fata lui si sa il aduca inainte pe cel de-al treilea capitan peste cincizeci de oameni pe care Proorocul Ilie nu il omorase.

Avdie, mergand la prooroc, cazu in genunchi la picioarele Sfantului Ilie si il ruga sa nu il arda ci sa se pogoare si sa mearga la Ohozia. Iar proorocul Domnului facu acest lucu, asa cum este pomenit in si in cea de-a patra carte a regilor. Iar de atunci Avdie il parasi pe rege si il urma pe proorocul Ilie, devenind ucenic al acestuia. Proorocind foarte multe Avdie a fost ingropat cu cinste in mormantul parintilor sai.

Sfantul Sfintit Mucenic Varlaam se tragea din Antiohia Siriei, un credincios cu frica de dumnezeu in varsta, care deoarece isi marturisea credinta in Mantuitor, statu inaintea conducatorului Antiohiei si refuzand sa se inchine la idoli, este torturat si chinuit de pagani. Mai apoi Sfantul nostru mucenic este trimis la un jertfelnic idolesc, care il va tortura pentru a-l convinge sa se jertfeasca idolilor.

Totusi, Varlaam ramasese neschimbat si netulburat, marturisindu-si credinta si iubirea nestavilita pentru Dumnezeu. Desi paganii incearca in continuare sa il tortureze pentru a se inchina idolilor, sfantul va rabda si va razbi totul prin puterea mantuluitorului. Intr-un final, acesta isi da sufletul in mainile Dumnului, primind cununa muceniciei. Toate actele de vitejie ale acestuia au fost prezentate de Marele Vasile si de dumnezeiescul Hrisostom.

Sursa foto: Atelier Icoane
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeSun Feb 12, 2017 8:22 am

Intr-o zi, genialul meu profesor de teatru, unicul Dem Radulescu, mi-a pus o intrebare surprinzatoare:
-De ce citesc o carte, draga Dan Puric?
-Ca sa deveniti cult, domnule profesor! i-am raspuns eu imediat.
-Nu, draga Puric! Eu o citesc ca sa nu-ti dau un pumn in gura! Ti-l dau dupa ce o citesc!
Si asa am aflat ca, de fapt, cultura nu mantuie. Cel mult, amana.
Specia nu are prieten, ci concurent! Iar specia culturala, oricat de rafinata ar fi, n-are nimic de a face cu spiritul crestin…
flower
Carte…FII DEMN .
12 februrie 1959 s-a nascut,Dan Puric.
Dan Puric este un reprezentant important al culturii românești contemporane, fiind apreciat atât pentru activitatea sa ca actor și regizor, cât și pentru talentul scriitoricesc, operele sale debordând de emoție, sensibilitate și profunzime spirituală. ,,Jurnalul unui câine scris de un Puric Dan’’ este cea de-a cincea carte a lui Dan Puric, inedită și fascinantă prin tema sa: raportul extraordinar de blândeţe sufletească şi reciprocitate între om şi animal, totul transpus din perspectiva relației scriitorului cu prietenul său necuvântător, câinele Dulci.
sursa net.
La multi ani ! flower


Last edited by ana16 on Sun Jul 02, 2017 7:10 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeThu Mar 30, 2017 7:46 am

Bun venit!
Astazi,am sa aduc cateva stiri..am cam lipsit de pe aici..sunt multe treburi de facut,sunt in criza de timp!STIRILE ZILEI O-cafe10
Sa aveti o zi buna !


Last edited by ana16 on Sun Jul 02, 2017 7:10 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeThu Mar 30, 2017 8:06 am

Astazi,soarele va rasari la ora, 6:59 si va apune la orele, 19:41… au trecut 88 zile din an si au mai ramas : 277 ,este a 13-a saptamana din acest an… ,iar maine se sfarseste si luna lui MartisorSTIRILE ZILEI Stiai-12


Last edited by ana16 on Thu Mar 30, 2017 8:08 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeThu Mar 30, 2017 8:07 am

Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeSat Apr 01, 2017 10:16 am


1 Aprilie 2017 la 10:13 (Editare)
photo welcome.png O zi perfecta va doresc!
Astazi ,este 1 aprilie..e ziua pacalelilor ,asa ca aveti grija doar sa pacaliti si sa nu va lasati pacaliti,e
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeSat Apr 08, 2017 7:52 am

Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeThu May 04, 2017 7:49 am

Lacul VIDA din BIHOR....STIRILE ZILEI Lacul-10

STIRILE ZILEI P_vida10STIRILE ZILEI Saturn10
Saturn vazuta de pe PAMANT....


Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeTue May 09, 2017 7:56 am



STIRILE ZILEI Lucian11
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeThu Jun 08, 2017 9:17 am

Rosturile placilor de gresie si de faianta, mai ales cele din baie, pot adaposti multe bacterii si mucegai. Amesteca, in cantitati egale, bicarbonat de sodiu cu suc de lamaie. Aplica pasta obtinuta pe rosturi si las-o sa actioneze cateva minute. Freaca apoi cu o periuta de dinti veche si clateste cu apa din abundenta.

Lamaie pentru detartrarea aparatele electrocasnice

Introdu aici adresa de mail si aboneaza-te la noutati
Imbiba un burete in suc de lamaie si freaca obiectele pe care s-a depus calcar. Poti chiar sa folosesti jumatate de lamaie, cu care sa freci locurile cu mult calcar sau talpa fierului de calcat, dupa ce s-a racit. Clateste si usuca cu o carpa moale.

Lamaia, insecticid natural

Ca sa indepartezi furnicile, pune cateva bucati de coaja de lamaie in locurile pe unde ar putea trece furnicile (usa, fereastra). Uleiul esential din coaja respinge furnicile.

Lamaia scoate petele de pe haine
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeSun Jul 02, 2017 6:45 am

Astazi,despre .Emil Garleanu…
Emil Garleanu, prozator, regizor, scenarist de film si jurnalist roman, s-a nascut pe 5 ianuarie 1878 la Iasi. In perioada 1896-1898 urmeaza Scoala de ofiteri de infanterie din Iasi, primind gradul de sublocotenent de infanterie, fiind repartizat in regimentul 13 Stefan cel Mare din Iasi.

Pasionat in acelasi timp si de beletristica, Emil Garleanu isi face debutul in literatura in anul 1900, publicand in revista Arhiva din Iasi schita „Dragul mamei” si poezia „Iubitei”, sub pseudonimul Emilgar. Infiinteaza in anul 1904 revista „Fat-Frumos”, colaborand apoi cu reviste precum Convorbiri critice, Samanatorul, in care publica o buna parte din scrierile sale.

Scriitorul publica primul sau volum de proza „Batranii” in anul 1905. Un an mai tarziu se stabileste la Bucuresti, devenind redactor la „Neamul Romanesc”, revista condusa de Nicolae Iorga. In aceeasi perioada se casatoreste cu Marlena (Maria Elena).

Volumul de schite si povestiri „Din lumea celor care nu cuvanta” este cea mai cunoscuta opera a lui Emil Garleanu, publicata in anul 1910, urmata de o alta scriere la fel de importanta, „Nucul lui Odobac”, aparuta in acelasi an.

Alte volume semnate de scriitor: Cea dintai durere (1907), Schite din razboi (1908), Visul lui Pillat (1915), Culegatorul de roua (1919) etc. Postum ii mai apar cateva volume, printre care Visul lui Filat (1915), O lacrima pe-o geana (1915) si Privelisti din tara (1915).

Emil Garleanu s-a afirmat si ca regizor si ca scenarist. Regizeaza in anul 1914 filmul „Cetatea Neamtului” si scrie scenariul pentru filmul „Dragoste la manastire”.

In anul 1911 este ales presedinte al Societatii Scriitorilor din Romania, si director al Teatrului National din Craiova.

Emil Garleanu se stinge din viata la 2 iulie 1914, la Campulung-Muscel.

Sursa foto: Wikipedia
A.I.
editor artline.
roSTIRILE ZILEI Povest10STIRILE ZILEI Caprio10STIRILE ZILEI Citat-10STIRILE ZILEI Emil-g10



Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeSun Jul 02, 2017 7:05 am


Gandacelul de ELENA FARAGO
STIRILE ZILEI Maxres10


Last edited by ana16 on Sun Jul 02, 2017 7:09 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeSun Jul 02, 2017 7:06 am

In unele povestiri, Emil Garleanu surprinde micile vietuitoare facand eforturi uriase pentru atingerea unui tel.
Micutul gandacel, din povestirea Gandacelul, abia ivit pe lume, vazand soarele din care credea ca s-a desprins, doreste sa ajunga la el.
Face eforturi mari pentru a urca pe lujerul unui crin, avand convingerea ca va ajunge la acel bulgare de aur.
„Şi-a mers voinicul, a mers.
Mult sa fi mers.
Se uita in jos si-l prinse ameteala.
Privi in sus si se cutremura.
Ce – nu facuse nici un sfert din sfertul drumului?!
Puterile ii cam slabisera, dar nu se lasa. Inca vreo cativa pasi, si ici, deasupra, parca se intruchipa o frunzisoara latareata, ca o prispa.
Acolo o sa se odihneasca.
Si iar purcese la drum; si umbla, si umbla, baiete; si de-abia ajunse.
Iar cand a poposit, ud de sudoare, ca parea o picatura de roua, bulgarele de aur scapatase de amiaza.”
Si astfel, gandacelul increzator in puterile lui, isi va continua drumul. (less)
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeWed Nov 15, 2017 8:09 am

Emil Racoviță a fost un savant, explorator, speolog și biolog român, considerat fondatorul biospeologiei. A fost ales academician în 1920 și a fost președinte al Academiei Române în perioada 1926 - 1929. Wikipedia
Născut: 15 noiembrie 1868, Iași
STIRILE ZILEI Racovi11
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeWed Nov 15, 2017 8:10 am

STIRILE ZILEI Asr-pr11

S-a nascut astazi ,15 noiembrie 1950
Este a doua succesoare la tron dupa Pr margareta sora mai mare...
STIRILE ZILEI Regele11 flower confused
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
Blue Sky
♧VIP♧
♧VIP♧
Blue Sky


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 1956
Puncte Puncte : 2285
Reputatie Reputatie : 1
Localizare Localizare : in Europa

STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitimeWed Nov 15, 2017 11:19 pm

asta da stire interesanta
Back to top Go down
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Sponsored content





STIRILE ZILEI Empty
PostSubject: Re: STIRILE ZILEI   STIRILE ZILEI Icon_minitime

Back to top Go down
 
STIRILE ZILEI
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» CITATUL ZILEI !
» Cafeaua de dimineata
» GANDUL ZILEI
» Calendarul zilei
» BANCUL SI HAZUL ZILEI.

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Cafeneaua Trandafirul-bleu :: Discutii :: Poze :: Topicul zilei-
Jump to: