Cafeneaua Trandafirul-bleu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cafeneaua Trandafirul-bleu

Imi doresc ca acest forum sa poarte amprenta celui care alege sa-si impartaseasca gandurile, sentimentele in scris sau imagini(poze), despre el, ea, viata, dragoste, prietenie
 
HomeHome  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  
Latest topics
» BUNA DIMINEATA,SAMBATA !
BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeSat May 18, 2024 7:39 am by ana16

» sa numaram pana la infinit
BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeFri May 17, 2024 7:56 am by ana16

» BUNA DIMIEATA,VINERI !
BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeFri May 17, 2024 7:52 am by ana16

» Chat topic
BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeFri May 17, 2024 7:45 am by ana16

» BUNA DIMINEATA,JOI !
BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeThu May 16, 2024 1:41 pm by ana16

» BUNA DIMINEATA,MIERCURI !
BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeWed Mar 27, 2024 10:22 am by ana16

» BUNA DIMINEATA,DUMINICA !
BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeSun Feb 04, 2024 1:17 pm by Guest

» CAND IARNA VINE....
BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeSun Dec 03, 2023 3:32 pm by ana16

» Autumn (toamna)
BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Nov 28, 2023 8:15 pm by Guest

vizitatori
BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Percent_0
Top posting users this month
ana16
BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 EmptyBUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 I_voting_barBUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty 
Geo1000
BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 EmptyBUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 I_voting_barBUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty 

 

 BUNA DIMINEATA,MARTI !

Go down 
3 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AuthorMessage
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6387
Puncte Puncte : 6781
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue May 30, 2017 10:24 am

Mie nu-mi place cum arata..e prea subrire siropul,pare a fi nelegata;eu fierb mai mult timp siropul si api]oi adaug petalele de trandafir si iese asa cum trebuie !
Acum ,la fel de adevarat e ca puteam sa aleg un alt filmulet dupa gustul meu…dar sunt grabita ma asteapta si alte treburi…
La 200 de grame de petale de trandafiri pun 300 de grame de zahar tos si
zeama de la 1 lamaie mare
150 de ml. de apa
Intai eu fierb siropul…
Iese putina dar are o aroma minunata,deosebita!
Asa ca astazi...dulceata de trandafiri... BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Dscf3810
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6387
Puncte Puncte : 6781
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Aug 15, 2017 8:40 am

„Adormirea Maicii Domnului”

Pe 15 august sarbatorim „Adormirea Maicii Domnului”. Stim prea putine lucruri despre locul si timpul cand Nascatoarea de Dumnezeu s-a mutat la cele vesnice. Sfanta Scriptura nu spune nimic. Relatarile ce ne parvin apartin Sfintei Traditii si sunt de o gingasie aparte.

Biserica „nu se concentreaza asupra contextului istoric, nici asupra datei si locului” in care a adormit Maica Domnului. Pe toate acestea, inclusiv importanta doctrinara a mutarii ei, le exprima foarte bine troparul si icoana praznicului. Troparul, de o frumusete poetica aparte, spune: „Intru nastere fecioria ai pazit, intru Adormire lumea nu ai parasit, de Dumnezeu Nascatoare; mutatu-te-ai la Viata, fiind Maica Vietii si cu rugaciunile tale, izbavesti din moarte sufletele noastre.”daca, in general, moartea creeaza angoase si frica, insotite de jalea despartirii, a coborarii in singuratatea mormantului intunecat, moartea Maicii Domnului este plina de liniste si iubire, de tindere spre Viata cea vesnica si de miscarea inspre lumina cea neinserata.Moartea Maicii Domnului devine adormire, mutare la Viata, devine un rasarit luminos al zilei celei de taina si nesfarsite. Asa se face ca sarbatoarea nu este nicidecum trista si funebra, ci plina de lumina si bucurie. „Moartea nu mai este moarte. Moartea straluceste de vesnicie si nemurire. Moartea nu mai este separare, ci unire. Nu mai este tristete, ci veselie.” Or, chiar daca Maica Domnului e mai presus decat toata faptura, totusi e una dintre noi. Destinul ei poate fi si destinul nostru. Si noi, prin moarte, ne putem muta la Viata. Nu in zadar intr-una dintre cele mai cunoscute pricesne in cinstea Maicii Domnului o rugam pe aceasta: „Sa ne duci cu tine

Unde calea-ti duce,
Sa ne duci in Ceruri,
La Fiul tau dulce.
2bb324d2eed14e1f584ad0f1cb8c6157_L
Luna august – Luna Maicii DomnuluiDin Edictul imperial bizantin din 1297, dat de imparatul Andronic II Paleologul, de proclamare a lunii august drept Luna Maicii Domnului: „Acum este o impreuna-praznuire a celor ceresti si a celor pamantesti. Acum ingerii, pogorand din cer, se amesteca cu noi, oamenii. […] Acum Insusi Dumnezeu vine de o cheama pe Maica Lui si, primind in sanurile Sale preasfantul ei suflet, il urca la ceruri in alai de ingeri care plinesc lauda lui. Acum Fecioara, chiar daca se muta cu trupul de aici, nu se departeaza de la noi, ci, veghind dintru cele de sus, cata la noi in veac. […] Deci cuvine-se ca praznicul Adormirii ei sa fie praznuit nu doar o singura zi, ci, luand inceput o data cu luna, sa o strabata intreaga si sa se incheie o data cu ea”.

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Maxres11

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Maica-10
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6387
Puncte Puncte : 6781
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Aug 15, 2017 7:12 pm

Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6387
Puncte Puncte : 6781
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Jun 25, 2019 12:27 pm

Astazi ca si ieri.. o luam de la capat..o noua zi din saptamana,o zi de marti care sa ne fie cu sanatate,bucurii si mai ales frumoasa,linistita…
BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Ctsy8u11

https://i.servimg.com/u/f75/19/61/71/78/fb_im514.jpg
O zi de marti -roz ,cu impliniri si fie ca Bunul ca Dumnezeu sa ne dea tot ce ne dorim si avem mare nevoie ,fiecare !
Doamne ajuta-ne !:
O LUNI de reusite,
O marti de triumf, iar maine… BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 1f615 BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 1f61b
O miercuri de pace,
si mai departe…. BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 1f600
O joi de impliniri,
O vineri de sperante,
O sambata de liniste…
O duminica binecuvantata!
Noua saptamana sa va fi colorata !
Colorful new week!
Si iarasi,cu ajutorul Domnului,poate ca o luam de la capat… BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 1f61b BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 1f615
Suntem in a 176 zi din an si au mai ramas 189 de zile pana la sfarsitul acestuia..
Suntem in saptamana a 26-a din an…
Atunci când te trezeşti dimineaţa, gândeşte-te ce preţios privilegiu înseamnă să fii în viaţă – să respiri, să gândeşti, să te bucuri, să iubeşti.”
Să fiţi fericite!
sa aveti grija de voi !
Si nu uitati:
In viață trebuie să te conduci după trei lucruri..
nu te ruga de nimeni…BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 1f44d
nu avea încredere în nimeni…BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 1f603..
nu cere ajutorul nimănui…BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 1f379BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 1f37bBUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 1f490
….doar tu sa hotărăști ce ai de făcut !
Multumesc,draga Anto ca treci prin fiecare ungher al cafenelei sa ca iti place…
O zi buna !
sa fiti iubite(i) si IUBIRE !
o zi binecuvantata!


Last edited by ana16 on Tue Jun 15, 2021 5:39 am; edited 3 times in total
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
Blue Sky
♧VIP♧
♧VIP♧
Blue Sky


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 1956
Puncte Puncte : 2285
Reputatie Reputatie : 1
Localizare Localizare : in Europa

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeThu Jun 04, 2020 1:00 pm

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 0d02d0a8c2e1fa4dbd569690e93a81f1
Back to top Go down
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6387
Puncte Puncte : 6781
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Jun 09, 2020 9:23 am

Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
Blue Sky
♧VIP♧
♧VIP♧
Blue Sky


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 1956
Puncte Puncte : 2285
Reputatie Reputatie : 1
Localizare Localizare : in Europa

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Jun 09, 2020 10:22 am

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 D5hgo54-1072adec-ae7b-4ba3-b518-16c6224fdd2a.gif?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOiIsImlzcyI6InVybjphcHA6Iiwib2JqIjpbW3sicGF0aCI6IlwvZlwvNzY4ZGY0OWItOWI5YS00NWY5LWI4YjktNTY1NThjN2IwY2ZiXC9kNWhnbzU0LTEwNzJhZGVjLWFlN2ItNGJhMy1iNTE4LTE2YzYyMjRmZGQyYS5naWYifV1dLCJhdWQiOlsidXJuOnNlcnZpY2U6ZmlsZS5kb3dubG9hZCJdfQ
buna dimineata Ana! Am vazut ca cineva a raportat pagina pentru drepturi de autor. Cine a fost instare sa faca asa ceva?
BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 D5hgo54-1072adec-ae7b-4ba3-b518-16c6224fdd2a.gif?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOiIsImlzcyI6InVybjphcHA6Iiwib2JqIjpbW3sicGF0aCI6IlwvZlwvNzY4ZGY0OWItOWI5YS00NWY5LWI4YjktNTY1NThjN2IwY2ZiXC9kNWhnbzU0LTEwNzJhZGVjLWFlN2ItNGJhMy1iNTE4LTE2YzYyMjRmZGQyYS5naWYifV1dLCJhdWQiOlsidXJuOnNlcnZpY2U6ZmlsZS5kb3dubG9hZCJdfQ

ana16 likes this post

Back to top Go down
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6387
Puncte Puncte : 6781
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Sep 01, 2020 6:49 am

Toamna suntem mai “ușor abordabili”. Pentru că toamna deschide sezonul băuturilor calde. Și, potrivit cercetătorilor de Universitatea Yale, atunci când bem o băutură caldă împreună cu cineva, devenim, fără să ne dăm seama, mai calzi și mai generoși din punct de vedere emoțional și îi percepem la fel și pe ceilalți.
Relațiile care se “încheagă” toamna durează mai mult. Potrivit unui studiu care a urmărit status-urile personale de pe Facebook, chiar dacă vara au loc mai multe aventuri (și, prin urmare, mai multe despărțiri), toamna este anotimpul în care cei mai mulți oameni – de toate vârstele – își schimbă status-urile din “singur” în “într-o relație”. Iar spre deosebire de vară, lucrurile durează cel puțin un anotimp.BUNA DIMINEATA,MARTI ! 2jb4j9j
Toamna este anotimpul în care sunt concepuți cei mai mulți copii. Fapt explicabil, pe care îl conștientizăm cu toții, peste nouă luni, când fotografiile cu nou-născuți sunt întâlnite la fiecare pas.
@Sorin Tudor(WC)BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Fb_im396BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Fb_im397


Last edited by ana16 on Tue Jan 19, 2021 7:52 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6387
Puncte Puncte : 6781
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Nov 10, 2020 7:58 am

Buna, draga Blue Sky si dragilor... Sunt harnicuta si astazi, nu am somn acum dimineata, asa ca a devinir un fel de obisnuinta !?
Aici sunt 6 grade, si cred ca va debuta ziua tot cu o paclita usoara, de ceata…!
Ne-am obisnuit aici, pe mal de Dunare si cu ea in aceasta perioada dar si cu vantul cobtinuu care bate…

Inca nu am facut 🍵☕🤭cafeaua, am pus doar calendarul zilei si am venit si cu stirile de-a lungul timpului, iar acum va intampin cu o vorba de duh, sper sa fie asa, si cu aroma dulce, neagra, fierbinte a nelipsitei cafelelute de la aceasta ora… 🌝 ☕🍵
Sa aveti zi buna, reusita cu triumf ca este o zi decmarti, a 315-a din an si a 10-a din brumar si te uita cum… Nu ploua, nu ninge, dar trece si noiembrie….! 🤭 🌞
Va imbratisez cu ganduri de bine si frumos si ma rog!BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Fb_im526
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6387
Puncte Puncte : 6781
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Nov 10, 2020 11:54 am

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 3e49af10
BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 9f930110
BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 2ygaqz10


Last edited by ana16 on Tue Jan 19, 2021 6:53 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
Blue Sky
♧VIP♧
♧VIP♧
Blue Sky


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 1956
Puncte Puncte : 2285
Reputatie Reputatie : 1
Localizare Localizare : in Europa

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeWed Nov 11, 2020 3:05 pm

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Res_e734a35dc391ece4b0f2c66f293e58c6
Back to top Go down
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Blue Sky
♧VIP♧
♧VIP♧
Blue Sky


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 1956
Puncte Puncte : 2285
Reputatie Reputatie : 1
Localizare Localizare : in Europa

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeWed Nov 11, 2020 3:06 pm

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 54dfd8e9309d9ca2bf0266b44bdc144d
Back to top Go down
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Blue Sky
♧VIP♧
♧VIP♧
Blue Sky


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 1956
Puncte Puncte : 2285
Reputatie Reputatie : 1
Localizare Localizare : in Europa

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeWed Nov 11, 2020 3:06 pm

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 861d208014928cf1f158741384cc399a
Back to top Go down
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Blue Sky
♧VIP♧
♧VIP♧
Blue Sky


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 1956
Puncte Puncte : 2285
Reputatie Reputatie : 1
Localizare Localizare : in Europa

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeWed Nov 11, 2020 3:07 pm

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Images?q=tbn%3AANd9GcTWzDIPK_hKDSi84KcvQXHxDrArc_rSh7Vi7Q&usqp=CAU
Back to top Go down
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Blue Sky
♧VIP♧
♧VIP♧
Blue Sky


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 1956
Puncte Puncte : 2285
Reputatie Reputatie : 1
Localizare Localizare : in Europa

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeWed Nov 11, 2020 3:07 pm

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Image?id=894643833549&t=0&plc=MOBILE&tkn=*xGTMgIxjaBaD6_Er_aUZ7pkYcWk
Back to top Go down
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6387
Puncte Puncte : 6781
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Dec 08, 2020 6:01 am

Stii tu, omule, ca uneori aveam impresia ca totul este permanent!?
Ma gandeam cum ca lucrurile, relatiile, oamenii,situatiile bunurile, sentimentele dintr-un motiv inexplicabil credeam ca vor dainui atata timp cat exit si eu, noi de fapt.
Dar odata cu decesul sotului mi s-a spulberat aceasta iluzie...! 🤭
Odata cu plecarea lui,sus spre stele au plecat multe...din tot ce era permanent, dragostea, intelegerea.... Am ramas mult mai saraca....
Am avut prilejul de a recunoaste aceste relatii, de a trai aceste sentimente si de a spune un multumesc, ori un te iubesc!
Au fost momente cand a fost timp pentru orice, dar noi avem tendinta de a lasa totul pe maine.. Cand poate va fi prea tarziu..!?
E bine sa dam slava lui Dumnezeu inainte ca lucrurile sa se schimbe...
Ma iertati nu mai vad sa scriu.
Noapte buna!BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 5826c212
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
Blue Sky
♧VIP♧
♧VIP♧
Blue Sky


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 1956
Puncte Puncte : 2285
Reputatie Reputatie : 1
Localizare Localizare : in Europa

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Dec 08, 2020 1:09 pm

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Winter_snow_divider_by_laraleel_ddn879f-fullview.png?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOiIsImlzcyI6InVybjphcHA6Iiwib2JqIjpbW3siaGVpZ2h0IjoiPD05NSIsInBhdGgiOiJcL2ZcLzk3NTM4ZWQyLWYwMDYtNGVkNS1hYTlmLWYxMTIxYmYzYjFlNFwvZGRuODc5Zi0wYTJlNTM4Ni1iZTNjLTQ2N2YtYThmMC03NDMxYjFhZWVmODgucG5nIiwid2lkdGgiOiI8PTI4NiJ9XV0sImF1ZCI6WyJ1cm46c2VydmljZTppbWFnZS5vcGVyYXRpb25zIl19
Un citat foarte frumos. 
Back to top Go down
http://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6387
Puncte Puncte : 6781
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 05, 2021 10:27 am

Sfaturi pentru minte sanatoasa‼

1. Faceti baie calda cat mai des! Chiar dacă nu dorești să o faci si ți-e mai comod să stai în pat, ridică-te și intră sub duș. Te vei elibera de toată energia negativă acumulată peste zi.

2. Pune-ți parfumul cel mai bun și nu uita de zambet. Asta îți va da încredere în tine.

3. Folosiți hainele cele mai bune. Nu aștepta nici o ocazie mai importantă de a-ți pune ceea ce te face să te simți bine și în armonie cu starea ta interioară.

4. Părăsește-ți casa indiferent dacă nu ai pe nimeni de vizitat.
Pune lesa câinelui și ieși afară. Nu ai un câine? Nu-i nimic ia o carte și îndreaptă-te spre cel mai apropiat parc. Sau stai pur și simplu în tăcere și binecuvântează trecătorii. Asta îți va ridica vibrația corpului

5. Zambește în fiecare zi, puțin cate puțin o vei face fără să iți dai seama și te vei simți mult mai bine. Iar cei care te înconjoară îți vor răspunde tot cu zâmbet. Este forma cea mai simplă de a-ți face ziua mai frumoasă.

6. Fă-ți un capriciu bun și delicos. Răsfățați-vă. O pofta nu va ucide pe nimeni.

7. Iubește-te! Sună usor, stiu. Privește-te în oglindă cu respect și seninătate. Dacă nu ai nimic plăcut să-ți spui, rămâi tăcut. Amintește-ți că vocea ta interioară îți vorbește și .. vorbește-ți cu dragoste și blândețe.
Dacă nu înveți să-ți respecți excesul de greutate, înălțimea, dimensiunea bustului, vergeturile, celulita, este ușor pentru cineva să te rănească în intimitatea ta.

8. Aminteste-ți că totul trece. Nimic nu durează pentru totdeauna. Lasă-ți lacrimile să curgă, dar nu rămâne în durere. Nu rămâne ancorat în suferință. Mâine vei începe să vezi cum în ciuda rănilor, te vei vindeca.

9. Elimină din viața ta orice persoană care te-a rănit sau te-a făcut să te simți rău. Nu depinde de ei complet și dacă îți afectează starea de spirit, învață să spui NU, și să ieși din rând.

10. Rămâi cu cei care te fac să visezi, care te determină să te perfecționezi, care văd în tine magia pe care o ai și care te fac fericită‼BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 _com_g12BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Fb_im580
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6387
Puncte Puncte : 6781
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 05, 2021 2:52 pm

M. I.
Am fost fascinat de prima dată cînd am văzut poza aceea de pe crucea Veronicăi Micle din Varatec. Se întîmpla prin anii 80... Eram într-o stațiune din apropiere, Bălțătești se numește, și ca să ajungi la Văratec, trebuia doar să treci un deal împădurit. Peisaj de vis.. Bălțătești este cunoscut și datorită lui Ibrăileanu, al cărui roman, Adela, a fost scris chiar acolo. Dealtfel, și acțiunea romanului, care este în mare parte autobiografic, se petrece tot acolo, în peisajul acela de basm, iar povestea de dragoste din roman se pare că a trăit-o însuși autorul.
Iar vizita pe care am făcut-o, în tinerețe, la Văratec, acolo unde într-un mormînt de calcar se află trupul "îngerului blond "al lui Eminescu, m -a făcut să mă îndrăgostesc de poza aceea, de pe crucea de piatră, cu doi ochi care parcă-ți pătrund în suflet și rămîn acolo. Mă întorceam în fiecare an la Văratec și principala mea țintă era mormântul Veronicăi Micle. Este și-acum, ultima dată l-am văzut în septembrie 2020! Am fost convins mereu că acestei femei i s-a făcut o nedreptate. Și am căutat să aflu adevărul, citind tot ce mi a picat în mînă despre ea, și de bine și de rău.
Mi-amintesc, erau la modă atunci filmele cu călătorii în timp, că mi-aș fi dorit tare mult, (așa scriam într-un jurnal) să mă întorc o singură dată, în timp, pentru a o putea vedea în toată splendoarea și frumusețea ei pe cea al cărei nume va rămâne pe veci legat de cel al lui Eminescu! Aceasta este cea mai frumoasă poveste de dragoste din literatura română, alături de marile povești de dragoste ale lumii, precum Dante și Beatrice sau Petrarca și Laura.
Născută la Năsăud, în același an ca și Eminescu(1850), Veronica Micle se mută apoi la Tg Neamț, împreună cu întreaga familie. Tatăl său murise cu cîteva luni înainte de nașterea ei. În 1856 se mută din Tg Neamț, la Iași, unde urmează cursurile Școlii Centrale de fete, cursuri la care se remarcă ca o foarte bună elevă și cu real talent poetic, iar pe certificatul ei de absolvire este trecut calificativul "eminentă." Susține examenul de absolvire în fața unei comisii din care făcea parte și profesorul Ștefan Micle.
Încîntat de frumusețea și răspunsurile ei, profesorul o cere pe Veronica, născută Cîmpeanu, în căsătorie, deși diferența de vîrstă dintre ei era de peste 30 de ani, ea avînd 14, iar el cu puțin peste 40. Cum situația lor materială era destul de precară (mama ei era moașă și lucra cu ziua pe unde putea), fără sprijinul unui bărbat în familie, și cum căsătoria cu profesorul Ștefan Micle le-ar fi pus la adăpost de grijile materiale, Veronica acceptă. A fost, poate, primul sacrificiu pe care l-a făcut!
Poate că astăzi, o asemenea căsătorie ar părea absurdă, nelalocul ei, un incest chiar, cum spunea Călinescu, însă atunci concepțiile oamenilor erau altele.
În 1872, la 22 de ani , Veronica Micle pleacă la Viena pentru a se trata de psoriazis. Aici îl întîlnește pentru prima dată pe Eminescu, venit la Viena pentru a urma cursurile de filozofie, îndrumat fiind de Titu Maiorescu. Povestea, superba poveste de dragoste, dintre geniul Eminescu și preafrumoasa Veronica se înfiripă, iar lumina ei va străluci dincolo de mormintele lor, intrînd în eternitate.
În 1879, Ștefan Micle, care a iubit-o și respectat-o pe Veronica, dealtfel, la mulțimea de bîrfe pe care le auzea, răspundea că cel mai scîrbos om este invidiosul - moare.
Rămasă singură, Veronica face planuri de căsătorie cu Eminescu, planuri care nu se vor realiza niciodată, vinovați fiind fie ei, fie cei din jurul lor, care spuneau că odată căsătoriți ar dispărea acel foc tainic al inspirației. Oricum, boala poetului, izbucnită în primăvara anului 1883, va spulbera pentru totdeauna ideea căsătoriei.
"Sunt lucruri mai presus de puterile cuiva, vă mărturisesc sincer, nu pot să-l văd lipsit de minte, eu care-am cunoscut pe Eminescu în cea mai splendidă epocă a vieții sale intelectuale. Și așa sunt fără nicio lege și fără niciun Dumnezeu, să-mi rămîie cel puțin cel al poeziei, care pentru mine s-a întrupat în ființa lui Eminescu,"așa mărturisea Veronica Micle unor prieteni.
Pe Veronica Micle nu ți-o poți închipui decît alături de Mihai Eminescu. Altfel, nu...
Nichita Stănescu, un alt mare poet al acestui neam, spunea despre ea :"Despre Veronica Micle se poate spune un singur cuvânt: Eminescu! Nici nu știu să fi avut alt nume decît Veronica Eminescu.! Lacrima lui Eminescu a spălat nu numai trupul Veronicăi, ci și trupurile tuturor femeilor iubite din această țară. "
Cred că sunt puține femei pe lumea asta, care să nu fi dorit și visat să fie iubite și cîntate în versuri așa cum a fost Veronica Micle.
Poate că de aici vine și această înverșunare cu care a fost și este ponegrită, în continuare, această femeie a cărei mare vină este aceea că a fost iubită de unul dintre marii poeți ai lumii, și, la rîndul ei, l-a iubit cu patimă.
Căci, ce suflet, cît de puțin sensibil, n-ar tresări ,din fiecare tainiță a lui, atunci când i se spune "mireasă blîndă din povești"?Sau atunci cînd i se spune că singura lui dorință, înainte de a muri, este :"ci eu aș vrea ca unul, venind de mine-aproape/să-mi spuie al tău nume pe-nchisele-mi pleoape/ apoi, de vor m-arunce în margine de drum/ tot îmi va fi mai bine ca-n ceasul de-acum ".
Cum să nu-l iubești pe cel care poate să te farmece, pur și simplu, cu mintea sa genială, care inventează asemenea imagine:"atît de fragedă te-asemeni/ cu floarea albă de cireș/ și ca un înger între oameni/ în calea vieții mele ieși/" ! Vă puteți imagina ceva mai pur și mai frumos decît floarea de cireș?
Veronica a fost prima care a intuit că Eminescu are geniu, chiar înainte de Maiorescu! A fost acuzată de mulți că nu l-a iubit pe Eminescu. Cum poti spune așa ceva despre o femeie care spunea astfel:"Eminescu al meu, singurul și unicul obiect al durerii și fericirii mele, dacă între tine și mine e dragoste, noi trebuie să binecuvîntăm împreună ironia sorții. În mizeria asta a lumii trebuie să primim cu inima bună o clipă de fericire pe care ne -o dă fatalitatea, cu toată ferocitatea ei răzbunătoare." Era o femeie care făcea umbră în jurul ei, după cum spunea Virginia Gruber, fiica ei, de aceea poate și invidia pe care o stîrnea."Mama a fost o femeie plină de viață, plină de farmec, frumoasă și avea o voce superbă. În societatea aleasă pe care o vizită, datorită acestor calități, făcea umbră întotdeauna în jurul celorlalte femei.
Avea o intuiție deosebită, iar ca inteligență era deasupra celorlalte doamne ale epocii. E meritul ei că a văzut, prima, geniul lui Eminescu!
Cu o intuiție deosebită, inteligentă peste medie,Veronica Micle a prevăzut, cumva, soarta tristă care o așteaptă, pe ea și pe cel care i-a fost suflet pereche. Astfel, pe o fotografie dăruită lui Eminescu scria următoarea dedicație:" Sufletul meu și după moarte va căuta umbra poetului iubit".
Iar în 1881 îi scrie:"noi vom muri departe unul de altul, poate fără să ne plîngem măcar unul pe altul "apoi "eu îți voi aduce ca jertfă viața mea!"(1882)
Și Veronica și-a ținut cuvîntul. La exact 50 de zile după moartea marelui ei prieten, se sinucide la mînăstirea Văratec, împlinind astfel ceea ce prevesteau tristele versuri ale poetului:"Ce s-au ales din două vieți?
O mînă de cuvinte,
Căror abia le-ar da un preț
Aducerile-aminte"
Tulburătoare versuri.
Și închei cu mărturisirea lui Gala Galaction, care s-a simțit obligat să revină, după ce cu ani în urmă o acuzase pe poetă:"Mărturisesc, scrie G. Galaction, că eu însumi, într-o conferință rostită acum în urmă, la Ateneul Popular, pe baza unor informații nu destul de controlate, am afirmat că Veronica n-a iubit prea mult pe Eminescu și că iubirea ei a fost ușuratică și trecătoare. M-am înșelat!Veronica Micle a iubit pe Eminescu cu o dragoste febrilă, completă și nimicitoare, așa cum rar se vede pe pământ."G. Galaction. M. Eminescu-1914
Ion Mitu
Facebook BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Fb_im581
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6387
Puncte Puncte : 6781
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 12, 2021 7:06 am

Am să plec într-o zi,
Într-un loc neștiut,
Într-un munte secret,
Undeva în trecut.
Am să plec într-o zi,
Am bagajul intreg,
Am cu mine ce simt,
Ce iubesc si înțeleg.

Adrian PaunescuBUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Fb_im589
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6387
Puncte Puncte : 6781
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 12, 2021 9:56 am

Dragilor, este zi de marti, roz in cafeneaua noastra, a se vedea la bucatarie…, este a 12-a zi din an, au mai ramas 343 de zile din el… sfarsitul e departe… 🤭😭
Astazi sunny soarele a rasarit la 7:45..
la Galati, in tara la 7:12…!
Va apune la orele 16:47,iar in tara la 17:21..
Sa aveti o zi cu triumf si colorata
dupa linistea si calmul celei de luni….!

Zi binecuvantata!BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Img-2060
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6387
Puncte Puncte : 6781
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 12, 2021 9:58 am

Imaginea de sus este pentru fiecare zi in parte.. Valabila si pentru ieri si pentru azi si pentru maine... Si joi, vineri, sambata, deci pentru oricare zi din viata noastra...
Va multumesc pentru intelegere! I love you BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 22291711
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6387
Puncte Puncte : 6781
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 19, 2021 10:40 am

Edgar Allan Poe a fost un poet, romancier, nuvelist și critic literar american, aparținând curentului Romantic al acestui stat și al literaturii universale, creator al genului de scurte povestiri și precursor al literaturii moderne de ficțiune științifico-fantastică. Wikipedia
Anul nașterii: 19 ianuarie 1809, Boston, Massachusetts, Statele Unite
Data morții: 7 octombrie 1849, Church Home & Hospital, Baltimore, Maryland, Statele Unite
Cărți: Corbul, Inima care-și spune taina, Prăbușirea Casei Usher, mai multe
Filme: Eliza Graves, Corbul, Casa Usher, Masca morţii roşii, Puţul şi pendula, Poveşti de groază, mai multe
Povestiri scurte: Pisica neagră, Inima care-și spune taina, Prăbușirea Casei Usher, mai multeBUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Oi2jvy11
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6387
Puncte Puncte : 6781
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 19, 2021 10:45 am

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 C9ea8110BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Citat-13BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 90623610BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Fe9d7f10
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6387
Puncte Puncte : 6781
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 19, 2021 11:29 am

BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Fb_im597
Bianca de la Puterea Dragostei castigatoarea a 2 sezoane este moderatoare la Wowbiz, pe kanald.... Cu Mihei si Cornelia Ionescu...
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
Sponsored content





BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: BUNA DIMINEATA,MARTI !   BUNA DIMINEATA,MARTI ! - Page 2 Icon_minitime

Back to top Go down
 
BUNA DIMINEATA,MARTI !
Back to top 
Page 2 of 4Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» BUNA DIMINEATA,JOI !
» BUNA DIMINEATA,DUMINICA !
» BUNA DIMINEATA,LUNI!
» EXATLON ROMANIA
» Cafeaua de dimineata

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Cafeneaua Trandafirul-bleu :: Bun venit! :: Cafeneaua virtuala-
Jump to: