Cafeneaua Trandafirul-bleu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cafeneaua Trandafirul-bleu

Imi doresc ca acest forum sa poarte amprenta celui care alege sa-si impartaseasca gandurile, sentimentele in scris sau imagini(poze), despre el, ea, viata, dragoste, prietenie
 
HomeHome  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  
Latest topics
» BUNA DIMINEATA,LUNI!
CAMIL RESSU Icon_minitimeToday at 8:26 am by ana16

» BUNA DIMINEATA,SAMBATA !
CAMIL RESSU Icon_minitimeSat May 18, 2024 7:39 am by ana16

» sa numaram pana la infinit
CAMIL RESSU Icon_minitimeFri May 17, 2024 7:56 am by ana16

» BUNA DIMIEATA,VINERI !
CAMIL RESSU Icon_minitimeFri May 17, 2024 7:52 am by ana16

» Chat topic
CAMIL RESSU Icon_minitimeFri May 17, 2024 7:45 am by ana16

» BUNA DIMINEATA,JOI !
CAMIL RESSU Icon_minitimeThu May 16, 2024 1:41 pm by ana16

» BUNA DIMINEATA,MIERCURI !
CAMIL RESSU Icon_minitimeWed Mar 27, 2024 10:22 am by ana16

» BUNA DIMINEATA,DUMINICA !
CAMIL RESSU Icon_minitimeSun Feb 04, 2024 1:17 pm by Guest

» CAND IARNA VINE....
CAMIL RESSU Icon_minitimeSun Dec 03, 2023 3:32 pm by ana16

vizitatori
CAMIL RESSU Percent_0
Top posting users this month
ana16
CAMIL RESSU EmptyCAMIL RESSU I_voting_barCAMIL RESSU Empty 
Geo1000
CAMIL RESSU EmptyCAMIL RESSU I_voting_barCAMIL RESSU Empty 

 

 CAMIL RESSU

Go down 
AuthorMessage
ana16
♚Admin♚
♚Admin♚
ana16


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 6390
Puncte Puncte : 6786
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 79
Localizare Localizare : Galati

CAMIL RESSU Empty
PostSubject: CAMIL RESSU   CAMIL RESSU Icon_minitimeMon Jun 13, 2016 10:09 pm

CAMIL RESSU
Pictura cu CASE DE LA TARA!Astazi,Camil Ressu (28 ianuarie 1880, Galaţi — 1 aprilie 1962, Bucureşti) a fost un pictor român, care, prin întreaga sa activitate artistică, pedagogică şi socială, a fost una din personalităţile marcante ale artei româneşti. Camil Ressu a fost membru titular al Academiei Române.
 photo lic999-5-3.jpg
…TARANCI IN BISERICA!
Camil Ressu se trage dintr-o familie de aromâni (macedoromâni) din regiunea Epirului, stabilită în România pe la începutul secolului al XIX-lea. Tatăl său, Constantin Ressu, jurist de profesie, cu studii de drept la Bruxelles, făcea pictură în clipele libere. În 1887, Camil Ressu este înscris la Şcoala Naţională de Arte Frumoase din Bucureşti, avându-l ca profesor pe G. D. Mirea; îşi continuă studiile la Iaşi cu pictorul Gheorghe Popovici. În 1902 termină studiile la Şcoala de Belle-Arte din Iaşi, obţinând medalia de argint şi pleacă în acelaşi an să se perfecţioneze în străinătate. Se opreşte două luni la München vizitând muzeele din localitate, după care pleacă la Paris şi se înscrie la Academia Julian, în atelierul lui Jean Paul Laurens, unde îi are colegi pe Jean Al. Steriade, Nicolae Dărăscu şi Ion Theodorescu-Sion.

.COSASI ODIHNINDU-SE……
În 1908 revine în ţară şi, preocupat de problemele sociale, colaborează cu desene satirice la publicaţiile Furnica, Facla şi Adevărul. În acelaşi an se înscrie în Partidul Social-Democrat din România. Participă pentru prima dată în 1910 la expoziţia “Tinerimii Artistice” cu peisaje şi compoziţii pe teme rustice. În 1912 expune la Salonul Oficial tabloul Înmormântare la ţară, iar în anul următor, la “Tinerimea Artistică”, portretul de grup Terasa Oteteleşeanu, cu “şapte figuri ale boemei literare, muzicale şi pictoriceşti”. În 1914 deschide prima expoziţie personală la Bucureşti.
 photo camil-ressu-cosac59fi-odihnindu-se.jpg
Back to top Go down
http://www.anitanna.wordpress.com
 
CAMIL RESSU
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Cafeneaua Trandafirul-bleu :: Bun venit! :: Cafeneaua virtuala :: Cultura si traditii-
Jump to: